Situácia je ako v 50. rokoch v Spojených štátoch amerických, hovorí o násilí páchanom na Rómoch OSN

,

V Open Gallery sa včera konala tlačová konferencia Európskeho centra pre práva Rómov o policajnom násilí páchanom na Rómoch na Slovensku za účasti ombudsmanky Jany Dubovcovej, Milana Hudáka z Moldavy nad Bodvou, splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka a Paula d’Auchampa z Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

„Ani po dvoch rokoch sa stále nič nevyšetrilo a máme obavy, že nepotrestanie vinníkov môže viesť k ďalším incidentom,“ ostro kritizoval v stredu slovenské úrady Paul d’Auchamp, regionálny zástupca pre Európu z Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Počas tlačovej konferencie k druhému výročiu policajnej razie v Moldave nad Bodvou, ktorá sa konala v priestoroch Nadácie otvorenej spoločnosti, prirovnal zástupca OSN situáciu na Slovensku k 50. rokom v Spojených štátoch amerických, kedy dochádzalo  segregácii afro-americkej komunity.

Po zásahu výše šesťdesiatich policajtov 21. júna 2013 v tamojšej rómskej osade ostali desiatky zranených. Ministerstvo vnútra tvrdí, že polícia nepochybila, verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová s tým nesúhlasí. Začiatkom minulého roka začala preverovať incident Generálna prokuratúra SR.

Rovné práva pre všetkých

OSN monitorovala situáciu niekoľko týždňov po kontroverznom zásahu. Po rozhovoroch s napadnutými a tiež policajtmi získali tri hlavné zistenia: bolo dokázateľne preukázané použitie nadmernej sily zo strany polície v čase zásahu aj neskôr na stanici, chýbali dôveryhodné zdôvodnenia,  prečo bola hrubá sila použitá, svedkovia hovorili o zásahu ako o pomste polície za konflikt s hliadkou spred dvoch dní.

„Ak dôjde k niečomu zlému, vyšetrí sa to a potrestajú vinníka, je to v poriadku,“ vysvetlil Paul d’Auchamp. Pri kauze Moldava  sa podľa neho slovenská vláda postavila za tých, ktorí sú podozriví z porušenia ľudských práv. „Nežiadame špeciálne práva pre Rómov, ale rovnaké práva pre všetkých,“ zdôraznil a pripomenul prípad Mižigarová vs. Slovenská republika.

Popradská polícia predviedla v roku 1999 jej manžela  (Šarišského) na obvodné oddelenie. Počas výsluchu ho postrelili do brucha a po štyroch dňoch v nemocnici podľahol zraneniam. Európsky súd pre ľudské práva uznal, že polícia pochybila a  úrady neuskutočnili dostatočné vyšetrenie jeho smrti. Súd v Štrasburgu priznal Mižigarovej odškodné vo výške 53-tisíc eur.

fotos5

Paul d’Auchamp z Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva v rozhovore pre média po tlačovej konferencii.

Z osady do SND

Jedným zo zbitých Rómov bol aj Milan Hudák. Príbeh o tom, ako ho policajti počas razie v osade Budulovská mlátili obuškom do čela, kopali ho, keď padol na zem, dávali mu elektrošoky a smiali sa, kde má „kamarátov z Bruselu a Bratislavy, aby mu pomohli, rozprával od vtedy mnohokrát.

„Keď idem na výsluch, cítim od policajtov, že sa tým nechcú zaoberať,“ posťažoval sa Milan Hudák. Po bitke sa prihlásil na štúdium do Maďarska. Priznáva, že sa v osade odvtedy bojí žiť.

Prekáža mu, že ho polícia neúmerne často volá na výsluch: „Nedávno som musel prísť z Maďarska, kde študujem, odpovedať do Prešova na tri otázky: Či viem, kde moja neter študovala, koľko psychológov skúmalo moje duševné zdravie a prečo som sa zúčastnil jedného projektu. Nerozumiem, čo majú tieto otázky spoločné s vyšetrovaním razie.“

Minulý týždeň ho v osade hliadka hľadala opäť, na výsluch pôjde aj v najbližších dňoch. „Cítim, že policajti sú na nás nahnevaní,“ dodáva Hudák, ktorý v utorok vystúpil ako člen ochotníckeho Divadla z chatrče v Slovenskom národnom divadle.

fotos7

Milan Hudák má po razii spred dvoch rokov z polície strach.

Bez dôvodu

Zbitých Rómov sa ako prvá zastala verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Svojou správou o podozrení z pochybenia polície sa dostala do ostrého konfliktu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Bývalý predseda parlamentu Pavol Paška ju vlani chcel presťahovať do Košíc, aby bola „bližšie k Rómom“.
„Nezistila som nič, čo by vysvetľovalo, prečo sa zásah mal vôbec uskutočniť,“  povedala Dubovcová novinárom. Vyšetrovateľ podľa jej informácií  vypočúva zasahujúcich policajtov.

Žiada, aby polícia zaviedla pri raziách a vo vypočúvacích miestnostiach na policajných staniciach kamery. Podporuje ju v tom aj vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák. Jeho úrad okrem razie v Moldave nad Bodvou preveruje aj pátraciu akciu 100 v Vrbnici pri Michalovciach, po ktorej ostalo šestnásť zranených Rómov.  Polícia odmieta, že by vtedy použila akékoľvek násilie. Lekárske správy v Rómoch hovoria o tom, že zranenia mohli spôsobiť obušky a kopance.

Tretím prípadom je medializovaná kauza týrania chlapcov z Lunika IX policajtmi v roku 2009. Košický okresný súd ich tento rok oslobodil pre nedostatok dôkazov. Video, ktoré si policajti nahrávali počas týrania detí, ako dôkaz sudkyňa odmietla. Napriek tomu, že úrad splnomocnenca organizačne zastrešuje Ministerstvo vnútra, ani Pollák nemá dodnes odpovede na otázky ohľadom kontroverzných razií.

Odpovedi na otázku, čo si myslí o vyjadreniach premiéra Roberta Fica, ktorý prirovnal zásah v Moldave nad Bodvou k potlačeniu demonštrácii radikálov počas sobotného pochodu v Bratislave, sa vyhol. Povedal len, že by  chcel byť vládnym splnomocnencom pri inej vláde. Ombudsmanka Ficove výroky rázne odmietla. Myslí si, že podnecujú k legitimizácii násilia na niektorých komunitách.

Video: Ako popisovali Rómovia z Moldavy nad Bodvou zásah kukláčov

Skúmali duševné zdravie svedkov

Za novinármi aj právnik Stanislav Jakubčík, ktorý zastupuje poškodené rodiny z Moldavy. Okrem nich zastupoval v minulosti aj rodiny obetí vraha z Hurbanova. „Nezažil som ešte, aby sa pred vznesením obvinenia robili lekárske posudky na duševné zdravie svedkov,“ zdôraznil Jakubčík a pripomenul, že v advokácii pracuje 21 rokov.

Postup vyšetrovateľa v prípade vníma ako neštandardný, vidí v ňom neúmerné prieťahy a neopodstatnené opakované vypočúvanie svedkov. Podľa neho takéto neprimerané predlžovanie má veľký dosah na úspešné vyšetrenie prípadu.

Rómov z Moldavy nad Bodvou prišiel podporiť aj András Ujlaky, výkonný riaditeľ Európskeho centra pre práva Rómov so sídlom v Budapešti. Pripomenul, že policajné násilie voči rómskym komunitám nie je jediný problém vo vzťahu štátnych orgánov k menšinám.

Video: Rómovia z Vrbnice o razii kukláčov

Incest a školy

Európska rada začala tento rok konanie voči Slovensku pre segregáciu rómskych detí v školskom systéme. Ministerstvo školstva to vysvetľovalo početnými prípadmi incestu v segregovaných osadách. Žiadne dôkazy, ktoré by toto tvrdenie potvrdzovalo, ale neukázalo.

Jedným z projektov, ktorý Nadácia otvorenej spoločnosti podporila prostredníctvom programu Demokracia a ľudské práva financovaného Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom, sú aktivity Poradne pre občianske a ľudské práva.

Jej cieľom je posilňovanie inštitucionálnej ochrany a zlepšovanie prístupu k spravodlivosti v prípadoch policajného násilia na Slovensku. Pracovníci poradne zastupujú aj práva niektorých zbitých Rómov z Moldavy nad Bodvou a pomáhala aj chlapcom z Luníka IX pri kauze týrania na policajnej stanici v roku 2009.

O výsledkoch svojich aktivít bude verejnosť informovať už 3. júla 2015 v Košiciach.
Kontakt pre médiá:    Stano Daniel, stano.daniel@osf.sk, +421 948 692 228

Autor/ka: Rudolf Sivý 25.06.2015